Usługi

-Rabata-

Jesteśmy pasjonatami zieleni od ogrodów przez parki po małe przestrzenie jakie możemy zaaranżować. Dzięki naszej pasji zajmujemy się ogrodami z przyjemnością i zaangażowaniem. Oferujemy usługi ogrodnicze z zakresu podstawowej pielęgnacji i dzięki specjalistycznej wiedzy doradzamy zabiegi jakie należy wykonać w Waszym ogrodzie. W naszej ofercie znajdziecie wszystkie potrzebne zabiegi, które sprawią, że Wasz ogród zyska nowe życie. Zajmujemy się między innymi zabiegami takimi jak koszenie trawnika, pielęgnację rabat, nawożenie i cięcie roślin.

Każda z naszych usług jest bardzo ważna w prowadzeniu ogrodu. 

 

Zabiegi pielęgnacyjne

 

Dlaczego ich potrzebujesz? Sprawdź ich funkcję!

 

koszenie

♣ Koszenie trawnika

To ważny zabieg, który należy wykonywać regularnie aby trawnik był w dobrej kondycji. Aby zabieg był przeprowadzony prawidłowo, należy uwzględnić wiek trawnika i dostosować do niego odpowiednią wysokość cięcia. Koszenie trawnika nie tylko ma za zadanie zachowanie ładnego trawnika – zabieg stymuluje trawę do rozkrzewiania i zapobiega rozwijaniu się chwastów dwuliściennych. 

grass

♣ Nawożenie trawnika

 Odpowiednie nawożenie zapewnia trawnikowi ciemnozielony kolor. Zabieg ten należy powtarzać w odpowiednich warunkach – w suche dni. Niestety źle dobrana dawka może tylko zaszkodzić trawnikowi – mogą pojawić się żółte plamy. Nawożenie należy wykonać trzy razy w sezonie, stosując różne nawozy, gdyż o każdej porze roku, trawnik potrzebuje innych składników.

 

AIREADORA_04

♣ Aeracja, wertykulacja

Dwa z zabiegów mają na celu poprawienie kondycji trawnika. Zabiegi różnią się od siebie, lecz w zależności od kondycji trawnika można stosować je wymiennie. Wertykulacja to celowe uszkadzanie-nacinanie darni. Dzięki temu zabiegowi kępy traw stymulowane są do rozkrzewiania. Trawnik staje się gęstszy. Niestety bezpośrednio po zabiegu trawnik nie wygląda dobrze. Zabieg należy wykonać po zimie, dzięki temu usuwa się martwą darń i inne zanieczyszczenia trawnika. Aeracja to zabieg, podczas którego zbiera się martwe części roślin a przede wszystkim napowietrza się glebę. Zabieg zapobiega powstawaniu choroby grzybowej – pleśni na trawniku.

 

pielenie

♣ Pielenie rabat, trawników

Jest to niezbędny zabieg w ogrodzie, gdyż mimo używania mat anty-chwastowych  nasiona niepożądanych roślin rozsiewają się przez wiatr i wyrastają nawet na korze sosnowej. Najniebezpieczniejsze z nich wysiewają się przy nacięciu na właściwą roślinę, a to powoduje jej osłabienie a nawet wyparcie. Chwasty zostawione na sezon potrafią uszkodzić maty anty-chwastowe, wyprzeć rośliny docelowe, zanieczyścić całą rabatę oraz trawnik.

♣ Pielenie rabat bez agro-włókniny

Zabieg ten należy wykonywać znacznie częściej niż w przypadku stosowania agro-włókniny. Utrzymanie ogrodu w czystości jest bardzo ważne w pierwszych miesiącach po założeniu ogrodu. Utrzymanie porządku pozwala na prawidłowy rozwój roślin.

 ♣ Nawożenie bylin

Rośliny w ogrodzie czasem potrzebują wsparcia w postaci nawozu. Dzięki nawozom dostosowujemy podłoże do efektywniejszego rozwoju roślin. Uzupełnienie składników pokarmowych jest niezbędne, aby zachować zdrowy wygląd rośliny i wzmocnić jej odporność na czynniki nieinfekcyjne takie jak chloroza i zamieranie liści roślin powodowanie niedoborem żelaza, potasu, magnezu.

 

grabienie liści

♣ Grabienie liści

 Liście są niewygodnym odpadem w ogrodzie, jednak można je ponownie wykorzystać np. jako nawóz. Liście należy usuwać przede wszystkim z delikatnych pędów, roślin zimozielonych oraz z trawnika. Światło słoneczne również jest potrzebne roślinom zimą. Pozostałe liście powodują zamieranie kęp trawy a w połączeniu z wodą to sprzyjające środowisko do powstawania chorób grzybowych takich jak fytoftoroza, mączniak rzekomy i prawdziwy.

 

Plasmopara_viticola_a1_(5)

♣ Opryski ochronne

Ogród jest częścią flory i fauny. Naturalną koleją rzeczy jest pojawianie się w nim szkodników. Czy należy wykonywać opryski chemiczne? Tak, ale tylko gdy jest to konieczne, czyli gdy widzimy że roślina nie jest w stanie sama obronić się przed szkodnikiem. Środek należy dostosować do patogenu, który zaatakował w naszym ogrodzie. Z chemią ostrożne! Za duża dawka zatruje środowisko i zaszkodzi roślinom. Ważne aby stosować okres preferencji, czyli nie korzystać z ogrodu po oprysku. Środki ochrony roślin potrzebują czasu aby zadziałać. Nie powinno się mieć bezpośredniej styczności z opryskiem oraz jego oparami. Oprysk należy wykonywać gdy temperatura jest umiarkowana od 16-20 stopni, jest niska wilgotność, przy lekkim zachmurzeniu. 

 

ciecie

♣ Cięcie pielęgnacyjne

Istnieją różne rodzaje cięć. 

Sanitarne to te, które mają za zadanie utrzymać rośliny w dobrej kondycji.

Formujące, jak sama nazwa mówi – mają na celu nadanie kształtu roślinie. Uwaga! Nie każdą z roślin można przycinać. Jest grupa roślin, która źle znosi cięcie, zwłaszcza formujące.

Odmładzające cięcie polega na usuwaniu starszych gałęzi w celu pobudzenia rośliny do wypuszczenia nowych gałęzi z pędów uśpionych. Cięcie może osłabić roślinę, gdyż jest inwazyjne.

Bardzo ważne jest dostosowanie terminu cięcia do pory kwitnienia. Jeśli wykona się cięcie w nieodpowiednim terminie, roślina nie będzie kwitła. Rośliny  liściaste kwitnące na pędach tegorocznych można przycinać wiosną przed kwitnieniem. Rośliny kwitnące na pędach zeszłorocznych przycinamy tylko po kwitnieniu.

Rabaty...

Rabaty są istotą każdego ogrodu, pobudzają zmysły dają poczucie bezpieczeństwa, stanowią barierę przed hałasem, wiatrem oraz wzrokiem sąsiadów. Ogród jest odzwierciedleniem temperamentu właściciela, dlatego też przygotowanie projektu, planu oraz zdobycie odpowiedniej wiedzy jest bardzo istotne. Jeżeli w Twoim ogrodzie czegoś brakuje i chcesz żeby stał się piękniejszy, zadzwoń do nas! Tworzymy najpiękniejsze rabaty, które sprawią że Twój ogród będzie bogatszy o nowe kolory.

Nasze usługi w zakresie zakładania ogrodów są praktycznie kompleksowe.

 

Zakładanie ogrodów

♣  Wyrównywanie terenu

Wyrównanie terenu przy założeniu na naturalny trawnik jest znacznie mniej kosztowne niż niwelowanie pod tak zwaną linijkę. W zależności od potrzeb klienta, należy wykonać szereg prac ziemnych pozwalających na wyrównanie terenu. Jeśli chcemy stworzyć naturalny trawnik wystarczy oczyścić teren z darni i zanieczyszczeń oraz wygrabić tak aby uzyskać wyrównaną powierzchnię.

Jeśli chcemy uzyskać idealnie równą powierzchnię, czeka nas znacznie więcej pracy. Należy doliczyć koszt pracy geodety, który naniesie na naszą działkę siatkę wysokościową. Znając wysokości należy wyrównać powierzchnię przez wprowadzenie na teren koparki, która wyrówna teren. Następnym elementem jest rozciągnięcie sznurków określających poziom. Drobne różnice można wyrównać rozgrabiając ziemię.

rake-2915742_960_720

♣ Nawożenie humusu

Jeśli na terenie nie ma dobrego podłoża na trawnik, warto zainwestować  w nawiezienie ziemi urodzajnej. Trawnik rosnący na takim podłożu będzie równy i dobrze odżywiony.

♣ Ściółkowanie rabat 

Korowanie pełni ważną funkcję w ogrodzie. Dzięki ściółce z kory gleba utrzymuje wilgotność oraz stanowi naturalny nawóz. Kora zakwasza również glebę, dlatego nie nadaje się do ściółkowania rabat z roślinami zasadolubnych. Ogranicza również przerastanie chwastów. 

♣  Zakładanie trawnika z siewu

Najlepsze terminy siewu to przełom kwietnia i maja oraz przełom sierpnia i września. Najodpowiedniejsza jest wtedy wilgotność i temperatura, a ryzyko wystąpienia suszy czy przymrozków, bardzo groźnych dla kiełkujących nasion, jest niewielkie. Trawnik z siewu można zakładać również w innych miesiącach, np. letnich, jednak trzeba go wtedy bardzo intensywnie podlewać.

♣ Zakładanie trawnika z rolki

Trawnik z rolki najlepiej zakładać go we wrześniu lub październiku, bo niska temperatura i częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się traw. Jednakże nie ma większych przeszkód, by zakładać taki trawnik w innym okresie sezonu wegetacyjnego: nawet późną jesienią, bo darń jest dość odporna na przymrozki, czy latem. Pamiętajmy tylko, że murawa z gruntu w przeciwieństwie do darni z folii ma słaby system korzeniowy i jest podatna na przesuszenie. 

 

trawa z rolki

♣  Montaż obrzeży eko-board

Eko-board to wykonane z tworzywa sztucznego uniwersalne listwy do obrzeży pozwalające na niemal dowolne kształtowanie granicy między obszarami o różnej nawierzchni. Wykonane są w dużej części z surowców wtórnych. Nie ma szczególnego znaczenia dla naszego ogrodu, jednak dzięki temu ich produkcja przyczynia się do ochrony środowiska, a po wyrzuceniu mogą być przetworzone ponownie.

Oprócz wykonywania pielęgnacji zakładamy ogrody w różnych stylach i o rozmaitej tematyce. Każdy z nich ma swój własny indywidualny charakter, stanowi wizję zarówno Waszą jak i projektanta. Jesteśmy po to aby realizować Wasze marzenia o idealnym ogrodzie. 

Projektowanie jest bardzo ważnym etapem w zakładaniu ogrodu a dzięki naszym profesjonalistom tworzymy kreatywne przestrzenie. Jeśli jesteście osobami kreatywnymi i macie wyobraźnie przestrzenną i planujecie samodzielnie zająć się planem na ogród, mogą Państwo zasięgnąć porad w zakresie projektowania czy doboru roślin, wysyłając zapytanie w sprawie konsultacji. 

Zielone dachy

 
Zielony dach to tak zwany dach odwrócony. Specjalne pokrycie dachowe, składające się z wielu warstw struktury z umieszczonym na jej wierzchu podłożem gruntowym, na którym dozwolone jest sadzenie roślin. Inwestycja w ten rodzaj pokrycia wiąże się z dodatkowymi kosztami wynikającymi ze specyfiki jego instalacji na dachu. Opłacalność inwestycji w tego typu rozwiązanie ma liczne zalety ekologiczne i ekonomiczne.
z9
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
GREEN_ROOF_PS_41_-011
13996284012552